Booking.com

Author Topic: Filipino Students Rule in Singapore Math Contest  (Read 258 times)

MIKELIGALIG.com

  • FOUNDER
  • Webmaster
  • *****
  • Posts: 20402
  • NEED A WEBSITE? 09206301130 | info@mikeligalig.com
Filipino Students Rule in Singapore Math Contest
« on: August 06, 2016, 07:55:34 PM »
PHL tops Singapore math contest

MANILA, Aug. 4 (PNA) -- The Philippines emerged as the most bemedaled country in an international math contest in Singapore.

Filipino students bagged 208 medals and 120 merit awards to top the 12th International Mathematics Contest (IMC) held from July 29 to August 1 in Singapore.

They won 26 gold, 50 silver and 132 bronze medals to edge out contestants from 12 other countries and territories.

In addition, for the first time, the country produced two champions in two grade levels in the competition, according to team leaders Dr. Isidro Aguilar and Dr. Eduardo dela Cruz, officers of the Mathematics Trainers Guild (MTG)-Philippines.

They are gold medalists Julian Raymund Yu of British School Manila who emerged as No. 1 among all Grade 9 level contestants and Jarrett Ian Lim of the Philippine Academy of Sakya who topped Grade 10.

The Philippines was followed by China in the medal tally with 196 (consisting of 25 gold, 57 silver and 114 bronze medals); Singapore, 123; Vietnam, 82; and Taiwan 71. Other participating countries are South Korea, Iran, Malaysia, Indonesia, Thailand, India and Laos, and Hong Kong. The Filipino medalists are:

GOLD MEDALISTS: Alysa Corinne Llantero - De La Salle University Integrated School;Miguel Cayetano - Tuguegarao West Elementary School; Maria Bernadette Landicho - Stonyhurst Southville International School; Alvann Walter Paredes Dy - St. Jude Catholic School; Rovi Gabriel Dela Cruz - Pasig Catholic College;

John Florence Dizon - Calamba Elementary School Special Science School; Juan Rafael Landicho - Stonyhurst Southville International School; Ambrose James Torreon - Rainbow of Angels Learning Center, Inc.; Christopher James Yap - St. John's Institute

Martin Gabriel Lopez - First Asia Institute of Technology & Humanities; Armea Helena Sien Dimayacyac - Notre Dame of Greater Manila; Jerome Samuel Tan - Makati Hope Christian School; Aiman Andrei Kue - Zamboanga Chong Hua High School;

Jose Lorenzo Abad - Philippine Science High School-Main; Sted Micah Cheng - Hope Christian High School; Vincent Dela Cruz - Valenzuela City School of Math & Science; Daryll Carlsten Ko - St. Stephen's High School; Genrish Wendell Ng - St. Jude Catholic School; Matthew Shawn Tansiongkun - Xavier School; Al Patrick Castro - Makati Science High School; Dan Alden Baterisna - Colegio San Agustin-Makati; Robert Gerard Uy - St. John's Institute;

Julian Raymund Yu - British School Manila; Jan Vincent Simbol - BHC Educational Institution; Jarrett Ian Lim - Philippine Academy of Sakya; and Kirk Patrick Bamba - Mataas na Paaralang Neptali A. Gonzales.

SILVER MEDALISTS: Francisco Angeles Jr. - Mother Goose Special School System; Tracy Lauren TeoLei - St. Jude Catholic School; Lerwin Chester Cheng - La Marea Academy; Ashley Nicole Uygongco - Hua Siong College of Iloilo; Ivan Benedict Yap - Sacred Heart School-Hijas De Jesus; Alexander Benedict Bulloso - De La Salle Lipa; Walsh Nico Adrian Letran - St. Jude Catholic School;

John David Magnaye - Holy Rosary Academy of Las Piñas City; Erwyn Aenas Vibal - UP Integrated School; Theodore Abara - La Salle Greenhills; Marinoelle Castillo - Notre Dame of Greater Manila; Cris Lorraine dela Cruz - Bolinao Integrated School;

Matthew Ivan Galvez - Maria Montessori Holy Christian School; Krystal Lim Tiong Soon - Grace Christian College; Miguel Sebastian Borbe - St. Jude Catholic School; Jose Carlo Salazar - St. Agnes Academy;

Kian Colin Chua - St. Jude Catholic School; Manuelle Christian Lim - Notre Dame of Greater Manila; Jeremie Keon Torralba - Ateneo de Manila Grade School; Ravi Bahukhandi - British School Manila; Gerard Elmer Ilagan - De La Salle Lipa; Deanne Gabrielle Algenio - Laguna College; Naomi Anne King - St. Jude Catholic School; Ronn Derick Simbol - BHC Educational Institution;

Trisha Danielle Sia - Chiang Kai Shek College; Maruel Elpred Vincent Cudio - Life College Palawan; Gregory Charles Tiong - St. Jude Catholic School Nathan Jeremy Ang - Lourdes School of Quezon City; Albriz Moore Bagsic - Philippine Science High School-Main; Stephen James Ty - Zamboanga Chong Hua High School; Ella Marie Anglo - St. John's Institute; Richwynn Cedric Ong - Xavier School; Angelo Vince Perez - De La Salle Lipa;

Oniluv Troy Tabujara - Falcon School; Miguel Angelo Gomez - Makati Science High School; Juan Pablo Abola - PAREF Southridge School; Jan Paul Bonifacio Aplacador - Makati Science High School; Daryll Kevin Uygongco - Philippine Science High School-Western Visayas; Victor Dominic Naraval - BHC Educational Institution; Jan Joshua Cruz - Pasig Catholic College;

Edward Akiro Manuel - Makati Hope Christian School; Moses Christopher Carpio - Agoo Kiddie Special School; Kenneth Gabriel Rojas - Makati Science High School; Sean Marcus So - Grace Christian College; Patricia Ina Tanada - Makati Science High School; Hans Mackenzie Uy - St. Joseph School Naga City;

Emmanuel Osbert Cajayon - Dasmarinas National High School; Grant Lewis Bulaong - De La Salle Zobel; Brian Godwin Lim - Chiang Kai Shek College; and Kenneth Shi - Philippine Cultural College-Caloocan.

BRONZE MEDALISTS: Hans Cedric Galande - Zamboanga Chong Hua High School; Casey Lauren Bernardo - St. Jude Catholic School; Chester Aaron Ke - Philippine Cultural College-Main; Luigi Trevor Lui - Grace Christian College; Scoutla Rue Rosarda - Imus Pilot Elementary School;

Sydney Kaede Sy - Lanao Chung Hua School; Ralph Justin Sze - St. Jude Catholic School; Mark Justin Villafuerte - Don Bosco Technical Institute Makati; Justin Miguel Ngo - Grace Christian College; Hanne Margaret Tongcua - Precious International School of Davao; Marie Emmanuelle Martinez - UP Integrated School;

John Louis Lacuesta - Falcon School; Ryle Benedict Esquivel - Imus Pilot Elementary School; David Curtis Yu - St. Jude Catholic School; Dan Narciso Reyes IV - St. Mary's School; Alex Anthony Andal - De La Salle Lipa; Allanis Mika Quiatchon - Tanauan South Central School; Isabella Marie Reyes - De La Salle University Integrated School;

Mico Xander Rubico - Calamba Elementary School Special Science School; Janah Sofia Francheska Siaton - Aquinas University of Legazpi; David Addison Calimlim - De La Salle University Integrated School; Jence Enrico Dela Fuente - Ateneo de Naga Grade School; Kei Hang Derek Chan - St. Jude Catholic School;

Lance Albert Chiu - Bohol Wisdom School; Davis Nicholo Magpantay - San Beda College-Alabang; Kyla Keith Tan - Lanao Chung Hua School; Ronaldvince Yrlwin Aquino - Young Shepherd's School; Aryan Jibril Malambut - Stanford School of Batangas; Joshua Miguel Mariano - Colegio San Agustin-Binan;

Ramon Enrique Rillera - San Beda College-Alabang; John Benedict Sanico - Ann Arbor Montessori Binan; Daniel Yusuke Shimizu - Sacred Heart School-Ateneo de Cebu; Matthew Chua - British School Manila; Nathan Mayer Dy - St. John's Institute; Ethan Lestat Tiongson - Saint Bridget College Batangas City;

Filbert Joseph Ubanos - Elizabeth Seton School-Las Piñas; Melyza Jane Viñas - Palanan Elementary School; Anton Marie Vinluan - De La Salle Integrated School; Euan Gabriel Bautista - Sindalan Elementary School; Phylline Cristel Calubayan - BHC Educational Institution; Sigfred Kerwayne Kwan - Zamboanga Chong Hua High School;

Janssen Reign Peña - Mother Goose Special School System; Aldrik Job Quintanilla - Elizabeth Seton School-South; Lyneth Anne Hernandez - Jesus Is Lord Colleges Foundation; James Martin Young - SPED-ISEC Iloilo; Jiro Thomas Abulog - Kids Haus CDC Integrated School; Jonathan Gabriel Cuadro - Integrated Montessori Center Taguig;

Mary Grace Espino - Ateneo de Davao University; Phoemela Ashley Mari Talabucon - UP Integrated School; Justin Timothy Uygongco - Hua Siong College of Iloilo; Jose Maria Bernardo II - Ateneo de Manila University; Enrico Miguel Del Rosario - Assumption Iloilo; Rafael Oliveros - Palanan Elementary School;

Gwyneth Margaux Tangog - Southville International School and Colleges; Lyonel Justin Ching - Jubilee Christian Academy; Ethan Jonah Chua - St. Jude Catholic School; Journey Christian Dy - Jubilee Christian Academy; Mark Andrei Elpedes - East Rembo Elementary School; Raldz Loren Jocson - Philippine Normal University-Visayas;

Uriel Nathan Orpilla - La Salle Greenhills; Jose Miguel Palitog - San Beda College-Alabang; Coleen Adrianne Panganiban - Divine Light Academy; Rania Maxine Savilla - Blessed Lights Int'l Christian Academy; Joshua David Tan - Philippine Christian Gospel School; Patricia Angelica Tan - Chiang Kai Shek College;

Janna Patricia Tungol - San Ramon Elementary School; Mary Alyenne Josephine Azarcon - BHC Educational Institution; John Orbien Realuyo - Aquinas University of Legazpi; Ethan Garett Chua - St. Jude Catholic School; Brian Dominic Dela Cruz - Lourdes School of Mandaluyong; Westin Darren Maceda - St. Jude Catholic School;

Brylle Jaden Louise Ordoño - BHC Educational Institution; Colin Beiel Rosales - Philippine Science High School-Main; Kirsten Dominique Chan - Bayanihan Institute; Maria Monica Manlises - St. Stephen's High School; Czhean Klyde Espiritu - De La Salle Lipa;

Hiraya Marcos - Philippine Cultural College; Roxanne Aimee Picart - Aquinas University of Legazpi; Dylan Gilbert Yu - British School Manila; Cris Magdalene Dela Cruz - Philippine Science High School-CAR;

Julia James Berin - Aquinas University of Legazpi Science High School; Adrian Louise Baron - Trinity Christian School; Kaitlyn Shu Too - Jubilee Christian Academy; Audrey Gabrielle Tan - Malayan High School of Science; Bert Joseph Tropicales - Philippine Science High School-Main;

Mark Vincent Carabbay - Valenzuela City School of Math & Science; Marc Christopher Ferrer - Dela Salle Lipa; Mikhail Anthony Padua - Manila Science High School; Katrina Day Jimenez - Benigno “Ninoy” S. Aquino High School; Yves Gabriel Lazaro - Philippine Science High School-Main;

Patrick Niño Policarpio - Philippine Science High School-Main; Jesper Chris Tiongson - Gen. Pio del Pilar National High School; Angelina Mae Precilla - De La Salle Lipa; Jhervey Edric Cheng - Chiang Kai Shek College Jasmin Faye De Guzman - Valenzuela City School of Math & Science;

Ma. Leibniz Charisse Parra - St. Paul College Pasig; Madelyn Esther Cruz - Philippine Science High School-Main; Margaret Esther Cruz - Philippine Science High School-Main; Lizette Aurellano - Aquinas University of Legazpi Science High School;

Christopher Jose Carlos - Ateneo de Manila University; Cheska Marina Hufano - Philippine Science High School-CAR; Nathaniel Franz Rustia - Makati Science High School; Camille Sy - Zamboanga Chong Hua High School; Angelika Joie Tagupa - Philippine Science High School-Main;

Kian Rey Chua - Quezon City Science High School; Juan Carlos De Leon - Sta. Rosa S&T High School; Jonas Rhein Esguerra - Philippine Pasay Chung Hua Academy; Lance Adrian Ko - St. Stephen's High School; Cristina Beatrice Mallari - St. Paul College Pasig; Christine Joy Okubo - Philippine Science High School-Main;

Joshua Padua - Makati Science High School; Seth Ricafort - Philippine Science High School-Main; Ralph Laurence Silva - La Immaculada Concepcion School; Ron Michael Acda - Sta. Rosa S&T High School; Gelli Domingo - Manila Science High School;

Albert Thimothy Go - Makati Science High School; Hyo Jin Kim - International British Academy; Miles Madayag - Ateneo de Davao Junior High School; Theresa Denise Magsajo - St. Paul College Pasig; Jan Reynald Melchor - San Beda College-Alabang;

Sanielle Meliz Ong - St. John's Institute; Wally Santos - Sen. Renato “Companero” Cayetano Memorial Science and Technology High School; Romeo Dane Melendrez - Regional Science High School III; Ralph Joshua Macarasig - Rizal National Science High School;

Norwyn Nicholson Kah - St. Stephen's High School; Madeline Tee - Jubilee Christian Academy; Mikhaella Layos - Sta. Rosa S&T High School; Eason Wong - Philippine Cultural College-Caloocan; Christopher Banzon - Makati Science High School; Norking Ace Sagle - De La Salle University Manila; Axle Moore Bagsic - Lilyrose School; Kenneth Jay Alaba - Taguig Science High School; Camille Ann Villanueva - St. Paul College Pasig. (PNA)
Romans 10:9-10
"If you declare with your mouth, “Jesus is Lord,” and believe in your heart that God raised him from the dead, you will be saved. For it is with your heart that you believe and are justified, and it is with your mouth that you profess your faith and are saved."

Lazada.com.ph Search ProductsBooking.com Hotel Search | SitemapRSS Feeds


 

Mobile View